Как да подберете подходящия университет?
Как да се справите с морето от информация? В САЩ има 1 646 двугодишни колежи и 2 325 четиригодишни колежи и университети. Над 1 700 от тях са изследователски университети и предлагат магистърски и докторски програми.
Всички мечтаят за Харвард и университетите от така наречената Бръшлянова лига (Браун, Дартмут, Йейл, Колумбийски университет, Корнел, Принстън, Университетът в Пенсилвания, Харвард), но кандидатстването само в тях не е препоръчително.
Бръшляновата лига е възникнала като свободна организация на университети и колежи през 1954 г. за поощряване на любителската атлетика. С течение на времето връзките между университетите, членуващи в Бръшляновата лига, се разширили и днес представители на тези университети се срещат редовно, за да обсъждат различни въпроси. Университетите от Бръшляновата лига са сред най-престижните в САЩ и света. Приемът в тях е без оглед на финансовите възможности на кандидатите. Това означава, че на всеки приет студент се отпуска такава финансова помощ, каквато му е необходима, за да може да учи в този университет. Независимо от принадлежността си към Бръшляновата лига, всеки един от тези университети запазва собствената си идентичност и защитава правото си да следва свои собствени образователни цели. Всички те обаче се придържат към обща процедура при кандидатстването, при която решенията за прием се огласяват два пъти годишно – в началото на декември и началото на април.
Вашият Харвард е университетът, който е най-подходящ за вас и който вие можете да си позволите. Проучете 30-50 училища. Сред тях, освен големите имена, включете и по-малко известни колежи и университети. Някои по-неизвестни училища предлагат високо качество на обучението и с това следваща възможност да продължите образованието си в магистърска или докторска програма в едни от известните университети или да получите високоплатена работа в реномирана фирма. От друга страна, относително големият брой стипендии в престижните университети може да се окаже заблуждаващ, като се има предвид огромният брой кандидати от чужбина и често пъти изключително силната конкуренция.
При търсенето на университети за вас биха имали значение видът на университета /държавен, частен, девически, мъжки, за студенти от двата пола/; общият брой на студентите; процентът на чуждестранните студенти; предоставя ли университетът стипендии на чужденци; какъв процент от чуждестранните студенти получават стипендии и какъв е средният им размер; свързан ли е университетът с определена религия; влияе ли тази обвързаност върху академичната програма и социалния живот; какви специалности предлага. Когато избирате университет, вие избирате къде и как ще живеете през следващите четири години от вашия живот. Затова географското местоположение на университета също би могло да повлияе върху вашия избор.
Как да използвате интернет в търсенето на университети?
Чудесна възможност за проучване на американските университети предоставят следните два сайта: educationusa.state.gov и bigfuture.collegeboard.org . Открийте чрез тези два сайта по определени критерии училищата, които отговарят на вашите изисквания. Продължете проучването на отделните университети, като разгледате техните сайтове. Подберете най-подходящите за вас 10-15 висши училища /колежи и университети/. Установете връзка с тях.
Приемът и размерът на финансовата помощ в бакалавърските програми на всички американски университети и колежи се определят в зависимост от съвкупност от критерии: отличен успех; резултати от тестовете SAT и SAT Subject Tests, препоръки, есе, резултати от теста TOEFL или IELTS, извънкласни дейности, доброволна работа и др.
За бакалавърските програми гимназистите кандидатстват чрез офиса за прием на чуждестранни студенти и изпращат пълни апликационни пакети една година преди началото на обучението в САЩ.