Стипендии за журналисти
Програмата не се провежда всяка година.
Запишете се за нюзлетър, за да получите информация за следващото издание на програмата.
Български граждани
Практикуващи журналисти от Централна и Източна Европа
Стипендия за двуседмично обучение
Програмата е изцяло на английски
Критерии за подбор
Владеене на английски език на В2, минимум една година опит
Вижте още
- Практикуващи журналисти с минимум една година професионален журналистически опит във всякакъв вид медии (печатни, електронни).
- Право да кандидатстват имат журналисти от България, Албания, Косово, Молдова, Полша, Република Северна Македония, Румъния, Словакия, Сърбия, Черна гора, Чехия и Унгария.
- Кандидатите трябва да владеят английски език поне на ниво B2.
- Кандидатите трябва да имат силна професионална подготовка в областта си и да го демонстрират със скорошни образци от работата си (на английски или български език).
- При равни други условия, предпочитание се дава на журналисти, които се фокусират върху научни репортажи, обществено здраве, икономика и други области с голямо количество научни данни.
- За да могат да участват в обучението, кандидатите трябва да имат завършен ваксинационен курс преди датата на заминаване.
Стипендията включва
Медицинска застраховка, разходи по издаване на виза, самолетен билет
Вижте още
Медицинска застраховка, разходи по издаване на виза, полети до/от САЩ и местни пътувания в САЩ, настаняване и изхранване по време на престоя в САЩ. Участниците са длъжни да покрият местни транспортни/хотелски разходи в собствените им страни, ако това е необходимо, и да предвидят средства за разходи от лично естество.
Подбор на кандидати
Оценката се извършва от водещи специалисти в съответните области.
Вижте още
- Кандидатурите се преглеждат за съответствие с изискванията на конкурса и наличие на всички необходими документи.
- Оценката на проекта се извършва от водещи български и американски специалисти в съответната област.
- Одобрените от рецензентите кандидати получават покана за интервю с двунационалната селекционна комисия.
Интервютата с допуснатите до втори тур кандидати се провеждат през първата половина на юни, като всеки от тях се уведомява за датата и времето на интервюто. Датите на интервютата са фиксирани и няма възможност за допълнителни дати.
- Номинациите се обявяват в началото на месец юли.
- Номинираните кандидати подлежат на финално одобрение от Фулбрайтовия Съвет за международни стипендии (FSB).
Бъдещите участници в програма „Фулбрайт“ трябва да са осведомени, че здравната обстановка, наличието на консулски услуги и международни рейсове, както и институционалните оперативни решения на САЩ, могат да окажат влияние върху възможността за пътуване до САЩ и участие в програмата.
Цели на обучението
Отразяване на истории по етичен и основан на факти начин
Вижте още
- да запознае участниците с обхвата на разяснителната журналистика в САЩ, предлагайки методи и стратегии за отразяване на такива истории по етичен и основан на факти начин;
- да запознае участниците и да им предостави форум за обсъждане на начините за противодействие на дезинформацията, прекаленото опростяване и етичните проблеми около сложни теми (като например проблеми на общественото здраве, климатични промени, икономика, законодателство, изборно гласуване и т.н.);
- да запознае участниците с най-добрите практики в САЩ и да им даде шанса да работят с техни колеги от различни американски институции, за да усъвършенстват уменията си да развиват качествена журналистика, основана на доказателства;
- участниците да получат релевантна информация от различни гледни точки за това как потребителите усвояват и тълкуват сложни теми;
- участниците да имат възможност да експериментират с различни начини за представяне на основни познания, критично важни за разбиране на темата;
- участниците да обсъдят текущите предизвикателства в медийната сфера и да се запознаят с най-новите развития в областта чрез срещи с признати журналисти и представители на медийни компании
Двуседмично обучение в САЩ за практикуващи журналисти
Българо-американската комисия за образователен обмен съвместно с Фулбрайтовите комисии в Полша, Румъния, Словакия, Унгария и Чехия има удоволствието да покани практикуващи журналисти да кандидатстват за двуседмично обучение в САЩ, насочено към изграждане на умения и придобиване на знания за отразяване на сложни теми.
Важно
Лица с двойно гражданство (българско и американско) и притежатели на работна виза/зелена карта не могат да кандидатстват по програмата. Предимство имат кандидати които не са били стипендианти по програма „Фулбрайт“ и не са имали дълготраен престой в САЩ.
Защо да кандидатствате
Получавате финансиране за обучението си
Образователен и културен обмен
Създаване на контакти с топ експерти във вашата област
Възможност за успешен старт или издигане в кариерата
Практически семинар с изпълнителния редактор на Herald Community Newspapers
Други стипендии
Учени и изследователи
Всяка година се отпускат по 5 стипендии. Документи се подават до м. декември.
Аспиранти
За млади изследователи в напреднал етап на редовна или задочна докторантура.
Представители на НПО
Стипендия (3-5 месеца) за изследователска дейност по проблемите на гражданското общество.
Професионалисти
Стипендии се отпускат на професионалисти от цял свят, заемащи ръководни или експертни длъжности.
Стипендия за учени-математици
Стипендията е насочена към учени в областта на математиката, които са получили докторска степен преди не повече от 10 години.
Програмата на посещението се очаква да включи:
- Пътуване до няколко места в и около градовете Вашингтон и Ню Йорк;
- Професионални адаптирани за участниците семинари, проведени от Poynter Institute for Media Studies;
- Срещи и дискусии с опитни журналисти и представители на медиите, които имат опит и портфолио, отговарящи на темата на обучението;
- Посещения на медийни организации;
- Практически семинар за често срещани проблеми при научните репортажи с изпълнителният редактор на медийната група Herald Community Newspapers и преподавател по журналистика в университета Хофстра;
- Акценти*, които се очаква да бъдат включени: посещения и дискусии с практици и представители на ProPublica, PBS-Public Broadcasting Service, Vox, Washington Post, International Center for Foreign Journalists, Solutions Journalism Network, Poynter Institute for Media Studies, New York University’s Carter School of Journalism.
* Моля, обърнете внимание че не можем да гарантираме срещи с лицата, изрично посочени тук. Ще бъдат положени всички усилия за осигуряване на посочените срещи, но в някои случаи могат да бъдат уговорени подходящи алтернативи. Окончателната програма ще бъде съобразена със специфичните нужди на избраната група.
Програмата се предлага безплатно
Като разходите, покрити от организаторите, са следните:
- Медицинска застраховка
- Разходи по издаване на виза
- Полети до/от САЩ
- Местни пътувания в САЩ
- Настаняване и изхранване по време на престоя в САЩ
Участниците са длъжни да покрият местни транспортни/хотелски разходи в собствените им страни, ако това е необходимо, и да предвидят средства за разходи от лично естество.
Допълнителна информация:
- Обучителното посещение се организира в партньорство с World Learning Inc. и се спонсорира от Държавния департамент на САЩ.
- Програмата се осъществява изцяло на английски език, превод няма да бъде осигурен.
- Подбраните кандидати ще пътуват до САЩ с виза за краткосрочно пребиваване тип J-1, която е обект на специфични изисквания и ограничения. За повече информация вижте.
- Всички участници трябва да имат завършен ваксинационен курс преди да пътуват до Съединените Щати. Ваксините, разрешени от FDA, включени в списъка за одобрена употреба от Световната здравна организация (СЗО) и отговарят на критериите за пътуване до САЩ са: Moderna, Pfizer/BioNTech, Janssen (Johnson & Johnson), AstraZeneca, включително Covishield, Sinopharm, Sinovac. Моля имайте предвид, че изискванията, които се отнасят до условията и реда на пътуване по време на пандемията, подлежат на промяна. Можете да проверите официалния уебсайт на CDC за последните новини относно свързаните с Covid-19 изисквания за пътуване до САЩ.
Рада Кънева
Програмен координатор